ELEKTRO-MATERIÁL - Zásuvky a vypínače
Zásuvky a vypínače sú finalizujúcim prvkom spoľahlivého, uspokojivého a bezpečného fungovania svietidiel a všeobecnejšie všetkých spotrebičov, respektíve prístrojov a zariadení – dokonca nielen elektrických.
NANAJVÝŠ DESAŤ ZÁSUVIEK NA OKRUH
Ak je to z časového a finančného hľadiska čo len trochu priechodné, pri prerábke domácnosti nenechajte v pôvodnom stave ani časť elektroinštalácie. Skrat morálne zastaralej a zväčša už aj reálne opotrebovanej dvojvodičovej hliníkovej kabeláže ako predchodcu trojvodičovej medenej môže viesť k požiaru.
Dôkladne si premyslite množstvo a odberovú kapacitu zásuviek. Rozdvojky či ich varianty s ešte vyšším počtov vývodov považujte skôr za improvizáciu. Na jeden okruh s ističom môžete pripojiť maximálne desať zásuviek a to sa ešte treba vyvarovať kombinácie viacerých spotrebičov s vysokým odberom, inak vám budú vyhadzovať poistky.
MINIMÁLNE NA TROCH STENÁCH
V obývačke, eventuálne aj v spálni a detskej izbe, by sa zásuvky mali nachádzať minimálne na troch stenách. Vopred myslite na to, že u predškoláka časom vzíde potreba saturovať pracovnú lampu, počítač, monitor, tlačiareň, aspoň jednu nabíjačku, eventuálne televízor a audio súpravu. Kým sa však potomok dostane do veku s takýmito potrebami, pre istotu vyplňte zásuvky záslepkami.
Pri koncipovaní neignorujte ani to, že v kuchyni treba niekam zapojiť chladničku s mrazničkou, umývačku riadu, elektrickú rúru a sporák, mikrovlnku, kávovar, rýchlovarnú kanvicu, mixér, odšťavovač, hriankovač a okrem toho aj pracovné svietidlá – najčastejšie v podobe praktických LED pásov. V kúpeľni zase zväčša potrebujete dva vypínače (centrálne a „zrkadlové“ osvetlenie) a na báze spotrebičových zásuviek pracuje prenosný ohrievač, práčka so sušičkou, fén, kulma, holiaci strojček, elektrická zubná kefka.
DVA VYPÍNAČE PRE PRIECHODNÝ PRIESTOR
V súvislosti s najbežnejšie používanými vypínačmi, ktorými regulujeme zdroje zapojené na svetelný elektrický okruh, sa aspoň plus-mínus snažte rešpektovať zaužívané situovanie 120 cm od podlahy a maximálne 20 cm od zárubne. Výnimku tvoria tzv. zárubňové vypínače.
Nezabudnite na dva „spolupracujúce“ vypínače pri schodisku, na dlhšej chodbe či v akomkoľvek inom priestore, kde sa z logiky pohybu vyložene žiadajú. Patria medzi ne priechodné obytné miestnosti alebo garáže.
SPÍNAČE, PREPÍNAČE A TLAČIDLÁ
Pri výbere interiérových fixných nástenných vypínačov vďaka šírke sortimentu nemusíte robiť kompromisy: k dispozícii sú rôzne tvarové, farebné a materiálové vyhotovenia. Navyše, zohľadniť môžete aj doplnkové požiadavky napríklad pri stmievateľnosti žiaroviek. Dobrou správou v tomto smere je, že väčšina moderných svietidiel s LED zdrojmi je zásluhou integrovaného smart systému kompatibilná aj s klasickými dvojpolohovými vypínačmi: požadovanú intenzitu jasu navolíte „šťukaním“.
Samostatnou podkategóriou vypínačov, prevažne priemyselných, nie však nevyhnutne, sú prístrojové spínače, konkrétnejšie páčkové a kolískové prepínače, mikrospínače, otočné spínače so zámkom, tlačidlá a ako doplnok vodotesné silikónové čiapočky. Uplatnenie v civilnej sfére v rámci tohto segmentu majú predovšetkým medzišnúrové spínače na ovládanie svetelného režimu stojacích či stolových lámp.